Zmanjšanje števila bakterij po uporabi razkužila Ecocid® S v prostorih klinike za male živali
Majda Biasizzo, dr. vet. med., Inštitut za varno hrano, krmo in okolje, Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani, Slovenija
Leon Ščuka, Krka, d.d. Novo mesto, Slovenija
Tamara Potočnik, Krka, d.d. Novo mesto, Slovenija
Marjeta Redek, Krka, d.d. Novo mesto, Slovenija
Luka Prem, Krka, d.d. Novo mesto, Slovenija
15. 6. 2020
S klinično študijo smo želeli ugotoviti, kakšna je učinkovitost biocidnega razkužila Ecocid® S. Aktivna snov v razkužilu je kalijev peroksisulfat, ki se na klinikah po mehaničnem čiščenju površin uporablja za njihovo razkuževanje. Površine so ključna mesta za prenos okužb.
Določili smo 29 vzorčnih mest, na katerih smo z bombažnimi brisi odvzeli 87 vzorcev. Z mikrobiološkim testiranjem smo ugotavljali stopnjo kontaminacije pred čiščenjem, pred razkuževanjem z razkužilom Ecocıd® S in po njem. Za statistično obdelavo smo uporabili 63 rezultatov z 21 vzorčnih mest. Pet smo jih izločili iz obdelave, ker je bila stopnja kontaminacije pod mejo detekcije uporabljene metode že pred razkuževanjem.
S klinično študijo učinkovitosti razkužila Ecocıd® S smo ugotovili, da se število kontaminantov po uporabi razkužila v povprečju zmanjša za 95,75 %. Razkužilo je bilo učinkovito tudi ob skrajšanem času delovanja, že 5 do 10 minut po nanosu.
Zaradi zagotavljanja tekočega dela na kliniki je izredno pomemben čas, ki je potreben za ustrezno pripravo površin in druge opreme za pregled živali. Zato je razkužilo Ecocid® S primerno za uporabo na veterinarskih klinikah, saj bakterijsko kontaminacijo zmanjša hitro in učinkovito.