Spremljanje učinkovitosti in varnosti zdravljenja pooperativne bolečine s kombinacijo tramadola in paracetamola
Breda Barbič-Žagar, Krka, d. d., Novo mesto, Slovenija
Gašper Marinšek, Krka, d. d., Novo mesto, Slovenija
Špela Plut, Krka, d. d., Novo mesto, Slovenija
24. 5. 2021
Izhodišča
Pooperativno bolečino občuti več kot 80% bolnikov. Temelj zdravljenja so opioidi, novejše smernice pa priporočajo multimodalno analgezijo. Z neintervencijsko raziskavo spremljanja klinične učinkovitosti in varnosti zdravljenja s kombinirano tableto tramadola in paracetamola pri bolnikih s pooperativno bolečino smo želeli pridobiti dodatne izkušnje o uporabi te kombinacije v vsakdanji praksi.
Metode
Zdravniki so v okviru rednega zdravljenja bolnikom uvedli kombinirano tableto v odmerku 37,5mg/325mg ali 75mg/650mg, odvisno od jakosti izhodiščne bolečine. Učinkovitost zdravljenja smo merili na podlagi bolnikove ocene jakosti bolečine na numerični lestvici ob vzetem odmerku in 2 uri po njem. Posameznega bolnika smo spremljali do 6 dni po operaciji. Varnost smo spremljali na podlagi spontanega poročanja o neželenih učinkih.
Rezultati
V raziskavo je bilo vključenih 1.427 bolnikov, največ z operacijo spodnjega uda in abdomna. Jakost bolečine se je statistično pomembno zmanjšala po vsakem odmerku in med 6-dnevnim spremljanjem. Zmanjšanje je bilo bolj izrazito pri večjem odmerku, saj se je bolečina med spremljanjem zmanjšala s 4,9 na 1,4, pri bolnikih, ki so jemali manjši odmerek, pa s 4,2 na 1,0. Kombinirana tableta tramadola in paracetamola je bila pri 57,7% bolnikov uvedena kot sočasna analgetična terapija. Potreba po sočasni analgetični terapiji se je med spremljanjem zmanjševala, na zadnji dan je druga protibolečinska zdravila potrebovalo še 34,9% bolnikov. Neželeni učinki so se pojavili pri manj kot 7% bolnikov.
Zaključki
Zdravljenje pooperativne bolečine s kombinirano tableto tramadola in paracetamola je varno in omogoča dodatno zmanjšanje tako jakosti bolečine kot potrebe po sočasni analgetični terapiji.
Več preberite tukaj.
