Uporabniške nastavitve

Trenutna kategorija: Medicina

Preusmerjeni boste na drugi stran z izbrano kategorijo.

Pojdi na:
Odjava
Nastavitve iskanja
Oblike vsebin Področja
Vse objave Strokovni članki Video vsebine Vsebine za bolnike Uporabna orodja Arhiv novic
Uporabniške nastavitve

Trenutna kategorija: Medicina

Preusmerjeni boste na drugi stran z izbrano kategorijo.

Pojdi na:
Farmacija Veterina
Odjava
Žilje

Predstavitev rezultatov klinične raziskave s Flebavenom

V letih 2018 in 2019 je bila v Sloveniji opravljena raziskava o učinkovitosti in varnosti zdravljenja kronične venske bolezni (KVB) z enkratnim odmerkom mikroniziranega diosmina, in sicer z zdravilom Flebaven® 1000 mg. Vključenih je bilo 389 bolnikov s primarno KVB, ki so med raziskavo opravili tri preglede (na začetku, po 4 tednih in po 12 tednih). Raziskovalci so ocenjevali učinkovitost zdravljenja glede na simptome (bolečina v nogah, občutek težkih nog, jakost otekanja), resnost bolezni s kliničnim globalnim kazalnikom o resnosti bolezni (CGI-S) in izboljšanje bolezni s kliničnim globalnim kazalnikom o izboljšanju bolezni.

Po 4 tednih zdravljenja se je bolečina v nogah zmanjšala za več kot 30 % ali ni presegla stopnje 3 na numerični lestvici pri 52 % bolnikov, po 12 tednih pa kar pri 85,4 % bolnikov. Prav tako so se pomembno zmanjšali ostali simptomi, kot sta občutek težkih nog in občutek otekanja. Pomembno se je izboljšala tudi kakovost življenja bolnikov. Zdravljenje pa je najbolj vplivalo na zmanjšanje bolečine. Neželeni učinki so bili redki in večinoma blagi. Raziskava je potrdila, da je pri zdravljenju KVB jemanje zdravila Flebaven® 1000 mg enkrat na dan učinkovito, predvsem pa varno.

Uvod in metode raziskave

Med junijem 2018 in julijem 2019 je v Sloveniji potekalo prospektivno odprto multicentrično intervencijsko klinično preizkušanje z zdravilom Flebaven® 1000 mg. Vključeni so bili bolniki z diagnozo primarne kronične venske bolezni (KVB), stari 20 do 70 let, pri katerih je bila povprečna jakost bolečine v nogah 4 ali več na numerični lestvici (NL), kar je ustrezalo kriteriju zmerne oziroma močne bolečine, ter ki so bili po klasifikaciji CEAP uvrščeni v klinične razrede C0s do C4s. Vključenih je bilo 389 bolnikov, od tega 72 moških (18,5 %) in 317 žensk (81,5 %). Njihova povprečna starost je bila 56,3 leta. Glede na klasifikacijo CEAP je bilo največ bolnikov s C2s (36 %) in C3s (30,8 %).

Raziskava je trajala 12 tednov. Bolniki so jemali po eno tableto zdravila Flebaven® 1000 mg na dan. Zdravnike raziskovalce so obiskali trikrat, prvič na začetku zdravljenja, nato po 4 tednih in še zadnjič po 12 tednih zdravljenja. Ob vsakem obisku so raziskovalci učinkovitost zdravljenja ocenjevali z oceno bolečine v nogah, občutka težkih nog in jakosti otekanja nog po NL od 1 do 10. Primarni cilj je bil določiti delež bolnikov, pri katerih se je bolečina v nogah zmanjšala za več kot 30 %, oziroma delež bolnikov, pri katerih ocena bolečine na NL ni presegla stopnje 3. Sekundarni cilj je bil oceniti razliko v jakosti bolečine v nogah ter občutku težkih nog in otekanja nog med začetkom in koncem kliničnega preizkušanja. (1)

Rezultati raziskave

Delež bolnikov, ki so dosegli primarni cilj raziskave (bolečina v nogah se je zmanjšala za več kot 30 % oz. ocena bolečine na NL ni presegla stopnje 3), je po 4 tednih zdravljenja znašal 52 %, po 12 tednih pa 85,4 % (slika 1).

Slika 1: Delež bolnikov z zmanjšanjem bolečine v nogah za več kot 30 % oziroma z oceno manj kot 3 na NL

Jakost bolečine, občutek težkih nog in otekanje nog so se statistično značilno zmanjšali po 4 in po 12 tednih zdravljenja (p < 0,001), rezultat je prikazan na sliki 2.

Brez bolečine v nogah ali z blago bolečino (od 0 do 3 na NL) je bilo po 4 tednih 42,9 % bolnikov, po 12 tednih pa 76,4 % bolnikov (slika 3). Brez občutka težkih nog ali z blagim občutkom je bilo po 4 tednih 47,5 % bolnikov, po 12 tednih pa 79,6 % bolnikov (slika 4). Brez občutka otekanja nog ali z blagim otekanjem je bilo po 4 tednih 67 % bolnikov, po 12 tednih pa 84 % bolnikov (slika 5).

Ocenjevala se je tudi kakovost življenja. Pri vseh kazalnikih (fizično delovanje, sposobnost opravljanja dela, družbeno delovanje, duševno zdravje, dojemanje zdravja med raziskavo, bolečina) je po 12 tednih prišlo do statistično značilnega izboljšanja (p < 0,001) (slika 6). Največji pozitivni vpliv je bil na znižanje stopnje bolečine, in sicer se je ocena kakovosti življenja na račun zmanjšanja bolečine izboljšala za 21,4 %. Razlika v oceni jakosti bolezni je bila po 12 tednih glede na izhodiščno oceno po CGI-S najizrazitejša pri odgovoru »ni bolan«, delež se je z 8 % na začetku povečal na 27,1 % (slika 7). Ocenjevalo se je tudi izboljšanje KVB po 4 in 12 tednih. Opazna je bila predvsem razlika pri odgovoru »izrazito izboljšanje bolezni«, delež se je z 18,1 % povečal na 44,5 % (p < 0,001). (1)

Slika 2: Ocena jakosti bolečine, občutka težkih nog in občutka otekanja nog na NL od začetka do konca raziskave
Slika 3: Število bolnikov z različnimi ocenami jakosti bolečine po posameznih obiskih
Slika 4: Število bolnikov z različnimi ocenami občutka težkih nog po posameznih obiskih
Slika 5: Število bolnikov z različnimi ocenami jakosti otekanja nog po posameznih obiskih
Slika 6: Povprečna ocena kazalnikov o kakovosti življenja na začetku in po 12 tednih zdravljenja
Slika 7: Porazdelitev ocen jakosti
CGI-S – klinični globalni kazalnik o resnosti bolezni

Varnost

Poleg učinkovitosti se je ocenjevala tudi varnost zdravljenja. Pri 89 % bolnikov ni bil zabeležen noben neželeni učinek zdravila (NUZ). Pri 11 % bolnikov jih je bilo 71, a so bili večinoma blagi (61 %) in so med zdravljenjem izginili. Po 12 tednih zdravljenja je bilo le še 23 NUZ, večinoma je šlo za gastrointestinalne težave, redkejše pa so bile kožne spremembe, nevrološke težave (glavobol, nespečnost, občutek nemirnih nog) ali splošno slabo počutje. (1)

Zaključek

Izsledki raziskave o učinkovitosti zdravljenja z mikroniziranim diosminom, in sicer z zdravilom Flebaven® 1000 mg, so primerljivi z ugotovitvami dosedanjih raziskav. Cochranova metaanaliza o učinkovitosti zdravljenja iz leta 2016 je nakazala ugoden vpliv na zmanjšanje pogostosti krčev, mravljinčenja in občutka nemirnih nog ter otekanja. (2) Priporočila iz leta 2018 prav tako izpostavljajo učinkovitost zdravljenja KVB z venoaktivnimi zdravili, bodisi samostojno bodisi sočasno z drugimi oblikami zdravljenja, predvsem s kompresijskim. Prav tako je zdravljenje z venoaktivnimi zdravili učinkovito pri sočasnem invazivnem zdravljenju poznejših in bolj napredovalih stopenj KVB. (3) Klinično preizkušanje s Flebavenom® 1000 mg je potrdilo, da je za zdravljenje KVB jemanje zdravila v enkratnem dnevnem odmerku učinkovito in varno. Bolezenski simptomi in znaki so se statistično pomembno zmanjšali tako po 4 kot po 12 tednih zdravljenja. Prav tako so bolniki ocenili, da se je ob zdravljenju s Flebavenom® 1000 mg kakovost njihovega življenja bistveno izboljšala. (1)

Literatura

  1. Krevel B, Barbič-Žagar B, Uranič N. Učinkovitost in varnost enega odmerka Flebavena® (diosmin) po 1000 mg dnevno pri bolnikih s kronično vensko boleznijo. Med Razgl. 2020; 59 (1): 107–18.
  2. Martinez-Zapata MJ, Vernooij RW, Uriona Tuma SM, et al. Phlebotonics for venous in sufficiency. Cochrane Database Syst Rev. 2016; 4: CD003229.
  3. Nicolaides A, Kakkos S, Baekgaard N, et al. Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines According to Scientific Evidence. Part I. Int Angiol. 2018: 37 (3): 181–254.